Урок біології у
9 класі.
Тема: Методи
дослідження клітин. Типи мікроскопії.
Мета: ознайомити
учнів з історією вивчення клітини,розглянути основні методи цитологічних
досліджень та особливості їх використання для дослідження різних типів клітин;
-продовжувати розвивати вміння аналізувати, порівнювати,
робити висновки;
-на прикладі самовідданої праці вчених виховувати учнів.
Обладнання: портрети
вчених,таблиці зі схемами будови рослинної та тваринної клітин, фотографії та
малюнки приладів для дослідження клітин, презентація.
Тип уроку: урок
вивчення нового матеріалу.
Хід уроку.
1.
Організаційний
момент.
2.
Актуалізація
опорних знань.
Бесіда.
-
Що ви знаєте про будову клітини?
-
Що спільне та відмінне у одноклітинних,
колоніальних і багатоклітинних організмів?
Вправа «Так – ні»
1. Білки,вуглеводи
– гідрофобні речовини.
2. РНК
міститься в ядрі та цитоплазмі.
3. До
складу ДНК входять 5 різних нуклеотидів.
4. Азотисті
основи РНК – це аденін, гуанін, цитозин, тимін.
5. Сахароза
– це дисахарид.
6. Денатурація
– це порушення тільки первинної структури білка.
7. Вторинну
структуру білка підтримують водневі зв’язкиє
8. Всі
ферменти – білки.
9. Жири
- це гідрофільні речовини.
10.
Вуглеводи – основне джерело енергії в
клітині.
11.
Полімер складається з мономерів.
12.
Урацил входить до складу РНК.
3.
Мотивація
навчальної діяльності
Протягом багатьох століть вчені намагалися з’ясувати з
чого складаються живі організми. В чому суть тієї загадкової матерії яка живе? «Подивитися
в мікроскоп може кожний, однак тільки деякі можуть судити про побачене» -
цілком справедливо висловився італієць Фонтен. На тих , хто вибрав в науці
шлях, відкритий винахідниками мікроскопа, чекали на цьому шляху величезні
відкриття.
Пройдемо і ми цей шлях, відкриємо для себе світ
цитологічних досліджень. Спробуємо узагальнити основні знання про клітину як
одиницю життя, що нагромадило людство.
4.
Вивчення
нового матеріалу.
1. Історія
дослідження клітини. (Повідомлення
учнів , розповідь, заповнення таблиці)
Вчений
|
Внесок в дослідження клітини
|
Р. Гук
|
|
А.Левенгук
|
|
Р.Броун
|
|
М.Шлейден,
Т.Шванн
|
|
Я.Пуркінє
|
|
Р.Вірхов
|
|
К.Бер
|
2. Методи
цитологічних досліджень. (Розповідь з елементами бесіди)
Метод
дослідження
|
Прилади та засоби
|
Результати використання методу
|
Оптична
мікроскопія
|
Світловий
(оптичний ) мікроскоп
|
Дозволяє досліджувати
форму і розміри клітин, найбільші клітинні структури, органели руху,капсули
та слизові шари.
|
Електронна
мікроскопія
|
Скануючий
електронний
мікроскоп
|
Дозволяє
досліджувати ультраструктуру клітини і всі її органели, міжклітинні контакти.
|
Забарвлення
клітин
|
Барвники
та фіксуючі речовини
|
Дозволяє
диференційно забарвлювати окремі структури або клітину в цілому для одержання
якісного зображення під час мікроскопіювання
|
Центрифугування
|
Центрифуги
|
Дозволяє
розділити вміст клітин на фракції за формою та розміром окремих компонентів
для подальшого дослідження кожної фракції
|
Метод
мічених
атомів
|
Радіоактивні
ізотопи, прилади для радіоавтографії
|
Дозволяє
відстежити шлях речовин всередині клітини, механізми обміну речовин,
дослідити функції окремих органел
|
Метод
культури
клітин
|
Поживні
середовища
|
Дозволяє
вирощувати певні типи клітин і відстежувати їх реакції на дію зовнішніх
і внутрішніх факторів
|
4.Узагальнення і систематизація
знань
Дати відповіді на запитання.
1. Хто
першим побачив клітини в мікроскоп?
2. Хто
створив клітинну теорію?
3. Якими
методами користується сучасна цитологія?
4. Чи
будуть на вашу думку змінюватись та вдосконалюватись існуючі методи?
5.Домашнє
завдання
Опрацювати матеріал параграфа.
Записи в зошиті.
Немає коментарів:
Дописати коментар
Примітка: лише член цього блогу може опублікувати коментар.