понеділок, 9 травня 2016 р.

Урок біології в 7 класі. Біологія – наука про живу природу

  Тема: Біологія – наука про живу природу.
Мета:ознайомити учнів з наукою про живу природу - біологією;    поглибити знання про відмінності живої і неживої природи; дати поняття про основні ознаки життя;
n розвивати уміння порівнювати тіла природи між собою та робити висновки; уміння логічно мислити та давати розгорнуті відповіді на запитання;
n виховувати бережливе ставлення до навколишнього середовища; проводити просвітницьку роботу з метою усвідомлення того , що біологія має важливе значення для вирішення проблем сьогодення.

Обладнання:схеми , малюнки , картки, тестові завдання, підручник «Стежинами рідного краю», Червона книга України, відео презентація.
Тип уроку: засвоєння нових знань.


                                              Хід уроку
I Організаційний момент.
Психологічна гра
Підняти руки хто:
1.     Гарно провів літні канікули?
2.     Відпочивав на морі?
3.     Допомагає батькам вдома?
4.     Скучив за друзями і школою?
5.     Буде гарно навчатися протягом року?
6.     Буде гарно працювати на сьогоднішньому уроці?
7.     Хто отримає 12 балів?
8.     Хто має хороший настрій і готовий працювати?

II Мотивація навчальної діяльності.
Сьогодні проведемо урок у вигляді невеликої мандрівки. Пунктами плану будуть зупинки. А зясувати ми повинні наступне:
n Що є предметом вивчення даної науки?
n Які є біологічні науки та що вони вивчають?
n Які методи використовує дана наука для вивчення живої природи?

Для здійснення нашої мандрівки нам будуть потрібні: підручник, робочий зошит, картка результатів спостережень, підручник «Стежинами рідного краю».

III Вивчення нового матеріалу.

1.                       Зупинка №1 «Біологічна»

Загадки про живу природу:
У вінку зеленолистім
У червоному намисті
Видивляється у воду
На свою хорошу вроду
                                      (Калина)
Навесні  біле
Літом зелене,
Восени жовте,
Взимку добре.
                                   (Яблуко)
Я найпершим зацвітаю
Синім цвітом серед гаю
Відгадайте, що за квітка,
Бо мене не буде влітку.
                                     ( Пролісок)

Гостроносий і малий
Сірий, тихий і  незлий.
Вдень ховається. Вночі
Йде шукать собі харчі.
Весь із тонких голочок.
Як він зветься?
                                         (Їжачок)
Хто годинника не має,
Вранці він нас піднімає.
Кожен піднімається
З сонечком вітається.
                                         (Півень)

Бесіда:
1.     Що обєднує дані обєкти?
2.     Назвати ознаки живих організмів.

Учні заповнюють схему на дошці.
(ознаки життя)
Для того щоб вирушити до наступної зупинки виконуємо вправу.
Із поданих слів побудувати речення:
-- живих,- ознаки, Ріст, організмів,і розвиток.
-- називає, учений, терміном,Вперше, «біологія», французький, Ламарк, цю науку.
-- дихають, організми, розмножуються, живляться, Живі.

Отже біологія - наука  про живі організми. Вперше називає цю науку терміном «біологія» французький природодослідник Ж.Б. Ламарк в 1802 році.

2. Зупинка №2 «Наукова»
Презентація  «біологічні науки»
(учні за слайдами визначають науку та предмет її вивчення)

Учитель. В природі живі організми взаємоповязані між собою . Вживаються між собою організми різного рівня складності як одноклітинні так і багатоклітинні.
Навести приклад.

Для того щоб вирушити до наступної зупинки виконуємо вправу:
«Побудуй логічну пару»

Науки                                        Обєкти вивчення
1.ботаніка                                а)тварини
2.зоологія                                 б)спадковість і мінливість
3.генетика                                в)рослини
4.палеонтологія                       г)викопні рештки
5.анатомія                                д)будова тіла
6.цитологія                              е)мікроорганізми
7.мікробіологія                       є)клітину
Зупинка №3  «Дослідницька»
(самостійна робота з підручником)

Кожен учень заповнює схему:
Методи біологічних досліджень.
Бесіда:
--вказати який метод є найдавнішим і чому?
--вказати який метод є найсучасніший і чому?
Зупинка №4 «Всезнайки»
Застосування знань з біології в житті людини.
(бесіда)
Лікарські рослини своєї місцевості.
(робота з підручником «Стежинами рідного краю»; бесіда)
Охорона рослин
(перегляд Червоної книги України)
IV Узагальнення і систематизація знань.
Ось і добігає кінця наша подорож.
Для того щоб потрапити додому ми повинні виконати тести.
(із подальшою взаємоперевіркою)
1.Наука, що вивчає живі організми- це:
А)фізика    Б)географія     В)хімія      Г)біологія
2.Наука про клітину це:
А)анатомія       Б)мікробіологія        В)цитологія
3.Вперше термін «біологія» застосовує:
А)К.Лінней       Б) Ж.Б.Ламарк
4.Наука що вивчає будову організмів:
А)ботаніка      Б)анатомія     В)палеонтологія
5.Ознака живих організмів повязана із пересуванням у просторі:
А)розвиток        Б)дихання        В)рух
6.Мікроскопію - як метод біологічних досліджень застосовують при вивченні:
А)урожайності пшениці
Б)внутрішньої будови листка
В)зовнішньої будови тварини
7.Найдавнішим методом біологічних досліджень є:
А) спостереження
Б)моделювання
В)мікроскопія
8.Кількість видів рослин Олександрівщини занесених до Червоної книги:
А)5         Б)15       В)20
Обговорення. Виставлення оцінок.
Домашнє завдання.
Опрацювати матеріал підручника.
Із поданих слів скласти коротку розповідь.
Дерева, квіти, біологія, жовте, прохолода, листя, школа, осінь, друзі, урок.


Немає коментарів:

Дописати коментар

Примітка: лише член цього блогу може опублікувати коментар.